Švýcarsko na 4 dny
- dovolená autem
- 4 dny
- aktivní dovolená
Hraničí přechod Rozvadov >> ubytování v Ulmu (DE) >> Alpstein >> ubytování v Dornbin (DE) >> Soutěska Viamala >> Swiss Grand Canyon (v jiném úseku je hezčí) >> Ferrata Pinut >> Vodní stezka Flem >> Caumasee >> ubytování v Gurtnellenu (CH) >> Vrchol Pilatus >> ubytování v Gurtnellenu (CH) >> Arnisee (+Ferrata Adlerhorst) >> Ferrata Diavolo >> historické městečko Foroglio >> ubytování Chur (CH) >> soutěska Hraničí přechod Rozvadov
- Ceníky:
-
Dálniční známky - 40 CHF/celoroční
odkaz na přehled cen - Parkovací dům v Ulmu (nelze parkovat u ubytování)
- Parkoviště v nákupním centru Flims
-
Caumasee - parkoviště
1 CHF/ 1h, 6 CHF / den - Caumasee - zubačka (krátká) - ZDARMA
- Parkoviště u Klettersteig Pinut
-
Lanovka Arnisee (lze jet z Inschi nebo Amsteg)
cena 10 CHF dospělý, 5 CHF dítě
v provozu v zimě i v létě, otevírací doba v odkazu, pro každou lanovku se nepatrn liší - Parkoviště u nádraží pod vrcholem Pilatus
- Zubačka Pilatus - jízdenky
- Vlak SBB - jízdenky
-
Viamala soutěska - vstupné
dospělí CHF 6,00, děti (6 - 16 let) CHF 4,00
otevírací doba: duben, říjen, listopad 9-18h
otevírací doba květen-září 8-19
- Související odkazy:
- Ubytování v Ulmu (DE)
- Ubytování v Dornbirnu (DE)
- Klettersteig Pinut
- Vodní stezka Flem
- Ubytování v Gurtnellenu
- Klettersteig Adlerhorst
- Klettersteig Diavolo
- Foroglio - historické městečko (+další tipy na výlety na mojesvycarsko.com)
- Ubytování v CHuru (CH)
- Mobilní tarify dle zón - odkaz na Vodafone - pro příklad
Švýcarsko je nádherná země, s překrásnou přírodou. Když jsem zde byla poprvé, připadala jsem si jako v jiném světě a nemohla jsem se toho nabažit. Po druhé už jsem zůstala nohama na zemi, možná to bylo i oblastí, protože prvně jsme navštívili ta opravdu TOP místa, nicméně krásné to bylo i tak.
Prvně zopakuji několik informací na začátek:
Švýcarsko není v EU, ale je součástí Schengenského prostoru, proto k vycestování do této země stačí jen pas.
S tím, že Švýcarsko není v EU ale souvisí i fakt, že mobilní data a poplatky za hovor/sms spadají do zóny 2, a tak pozor při překročení hranic doporučuji omezit hovory/zprávy a vypnout data a dál se orientovat dle offline map (např. Mapy.cz), nezapomeňte si je do telefonu stáhnout předem. Zároveň doporučuji vybírat ubytování s WIFI připojením, abyste měli přístup k datům alespoň večer. Někdo internet třeba nepotřebuje, ale já kvůli plánování programu na následující dny/úpravu podle počasí, bych se bez internetu neobešla. Případně pokud se nechcete omezovat, doporučuji koupit místní SIM. Tuto variantu jsem nezkoušela, ale když trochu pohledáte na internetu, určitě budete chytřejší.
Pro cestování po Švýcarsku také doporučuji dálniční známku. Bohužel je k dispozici jen roční, ale cenově poměrně dostupná – 40 CHF.
Co se týče cen, jak asi víte, vše je tam dražší, než u nás v ČR. Pokud chcete ušetřit, doporučuji si přivézt alespoň nějaké potraviny z Čech, strava se zde může velmi prodražit, hlavně v restauracích. Krom toho jízdenku na lanovku nebo zubačku zde pořídíte za několikanásobek ceny, co v jiných zemích, ale zato jich tu je hojný počet. Měla jsem z toho takový pocit, že vedou skoro na každý větší „kopec“
1. den – pouze cesta (vyráželi jsme až večer)
Ubytování bylo velmi malé a když říkám malé, tak opravdu malé, nebylo pomalu kde odložit věci, ale na to jsme také byli předem upozorněni. Měli jsme vlastní koupelnu, kuchyně byla ve vybavení také psaná, ale pravděpodobně tam právě probíhala rekonstrukce a stav v jakém byla se nám nelíbil, tak jsme ji nevyužili. Jinak zde bylo čisto, byt vypadal čerstvě po rekonstrukci. Chyběla nám rychlovarná konvice. Nicméně na jedno přespání s příjezdem až v noci nám ubytování zcela vyhovovalo. Za tu cenu pro 4 lidi, perfektní..
2. den – Alpstein
Parkoviště je placené, ale je na zodpovědnosti každého jedince, zda zaplatí nebo ne. Platit můžete buď pomocí QR kódu, nicméně, není k dispozici wifi nebo hotově do kasičky. Poté jsme se vydali do kopce, na začátku cesty jsou ukazatele s informací, jaké chaty jsou v provozu. První hodina a půl cesty je nezáživná, do kopce, po asfaltové cestě lesem. Ale jen co jsme se dostali z lesa, k prvnímu jezeru, otevřelo se před námi krásné údolí obklopené ze všech stran skalami. prostředkem údolí protéká úzká říčka Säntiserbach. Sem tam narazíte na soukromé horské chatky a 3 velké chaty pro veřejnost, bohužel nedokážu říct, jak vaří/jakou mají nabídku, na ani jedné z nich jsme nezastavili. Měli jsme své svačiny.
Jezero Fählensee je ještě o to kouzelnější, pokud půjdete malý kousek do kopce nad chatou. Je zde i lavička s nádherným výhledem. Až jsme se dokochali, sešli jsme zpět k chatě a pokračovali na vrcholky do průsmyku Saxerlücke. Cesta tam trvala pouze půl hodiny. Nicméně tím stoupání nekončilo, ale bylo stále na co se dívat. Dál jsme pokračovali po hřebeni se střídavým výhledem na obě strany. Dalo by se pokračovat až na vrchol Hoher Kasten, ale my jsme to zpět do údolí stočili dříve, terén byl dobře schůdný až na závěrečnou část lesem (bod 8 v mapě), kde už v době naší návštěvy byla cesta zapadaná listím, a tak to poměrně dost klouzalo. Ale jinak byla cesta bezpečná, i pro děti a bez horolezeckéo/ferratového vybavení.
Celkem je tato trasa dlouhá 16,7km, dle map trvá 8h, nám cesta trvala 7h s častými zastávkami na focení/poměrně volným tempem a jednou hodinovou zastávkou u Fählensee. Takže určitě by se dalo stihnout i za 6h. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme tam byli mimo sezónu, ale po cestě jsme skoro nikoho nepotkali a kromě jeden a půl hodinového výšlapu do kopce na začátku trasy, bylo stále na co koukat.
Ubytování v Dornbirn:
Opět přes AirBnb jsem zarezervovala pokoj za hranicemi, v Německu. Jednalo se pouze o jednu místnost s manželskou postelí, rozloženým gaučem a kuchyní + koupelna. Ubytování bylo nové a moderně zařízené, vše čisté. Opět self check-in. Tady jen došlo k malému nedorozumění. Pan majitel předpokládal, že jsme rodina, dva dospělí a dvě děti, čímž odůvodnil to, že nám dal pouze 3 přikrývky, že děti se vejdou pod jednu. Možná výmluva, možná fakt, jako omluvu jsme ráno dostali croissanty.
3. den – Soutěska Viamala, Swiss Grand Canyon, Ferrata Pinut, Caumasee, Vodní stezka Flem
Dále jsme se zastavili na pár minut na Švýcarském Grand Canyonu, bohužel ani tato zastávka za to příliš nestála, o pár měsíců dřív jsem navštívila jiný úsek tohoto kaňonu (pouze z vrchu, jistě by bylo hezké ho navštívit i v jeho úpatí) a byl bezesporu hezčí, ale k tomu vede složitější cesta a tolik času jsme neměli.
Nejvíc z celého dne nás ale nadchla ferrata Pinut. Všichni jsme byli nadšení. Krásná žebříková ferrata, dle Alpského vůdce by měla trvat 3,5h celkem (0,5h nástup, 2h ferrata, 1h sestup), my jsme ji ale šli 5h. Nemohli jsme se přestat kochat a neustále jsme dělali fotící pauzy. Ferrata je snadná, úroveň A/B. Žádné náročné úseky, Žebříky jsou instalované téměř celou dobu, až na krátký pěší část mezi dvěma ferratovými úseky. Pro zpestření je v první části ferraty krátký skalní tunel. Samotná ferrata nás tedy velmi zaujala, ale výhledy po ukončení ferraty, na vrcholku byly snad ještě kouzelnější. Doporučuji zde zůstat i na západ slunce. My jsme ještě „pospíchali na další zastávky a nebyla jsem si jistá, jaký terén nás čeká dole. Ale terén je na jedničku, krásná vydlážděná cesta balvany.
Dále jsme navštívili jezero Caumasee – zastávka cca na hodinu, pokud nechcete jezero obcházet celé kolem dokola nebo pokračovat dál na vyhlídku na Swiss Grand Canyon, o které jsem mluvila o dva odstavce výš. Moc pěkné jezero jen 15 minut od parkoviště. Vede k němu osvětlený chodník, cestu si můžete zkrátit i výtahem/zubačkou, která je zdarma. V létě se zde můžete i vykoupat nebo občerstvit v restauraci s výhledem na jezero. V zimě je cesta k jezeru udržovaná, a tak sem můžete zavítat po celý rok.
Poslední zastávkou v této oblasti byla vodní stezka Flem, prvně se zdálo, že to nebude stát za to, nakonec nás stezka celkem mile překvapila. Vyjdete z obchoďáku a po pár minutách dojdete k říčce s azurově čistou vodou. My jsme dorazili už za šera, ale věřím, že přes den by to bylo hezčí. Trasa pokračuje i dál, dal by se z toho udělat celodenní výlet. úseky výše v horách vypadají dle některých webů úchvatně. Do seznamu s odkazy jsem přidala jeden také k této stezce. Níže vkládám obě trasy, tu kratší, která nám trvala celkem tam i zpět cca 1h, i tu celodenní.
Ubytování v Gurtnelleu
4. den – vrchol Pilatus
Zaparkovali jsme auto u nádraží Hergiswil NW a vyrazili po žluté nahoru. První dva kilometry máte za sebou výhled na Lucernské jezero, pak se jde další 3km nudnější částí lesem strmě do kopce, ale za ty výhledy co vás čekají potom, to stojí. Jakmile vyjdete z lesa, otevře se nový výhled na jezero z druhé strany a zanedlouho potkáte i první zubačku. Na vrchol Pilatus jezdí v častých intervalech, a tak se nemusíte bát, že byste ji minuli. Uvidíte ji po cestě ještě několikrát.
Na vrcholu je mimo velkou chatu s restaurací i několik vyhlídek, které vedou po schodech ještě kousek výš.
Dolů jsme pro zážitek sjeli zubačkou do Zahnbahn Alpnachstad – Pilatus Kulm. Hned naproti dolní stanici je vlakové nádraží, kde jsme přestoupili na vlak a vystoupili na nádraží přímo u auta. Jízdenky na obě cesty jsem objednávala za chodu po internetu. Objednáváte na přesný čas, tak jsem objednávala až po cestě zubačkou. Odkazy na weby jsem vložila do odkazů v hlavičce příspěvku.
5. den – Arnisee (+ ferrata Adlehorst), ferrata Diavolo, městečko Foroglio
Nad jezerem vede i ferrata Adlehorst. Doporučuji si, tedy, s sebou vzít ferratové vybavení a vylézt ji, není dlouhá a přístup k ní je jednoduchý, vydáte se směrem k chatě Bergrestaurant Stunniggratli. Odkaz pro více informací o ferratě jsem vložila do odkazů v hlavičce příspěvku. Ferrata vypadá dle fotek nádherně. Pohled na jezero prohloubí jeho azurovou krásu. Hodně mě mrzelo, že jsme tam nešli.
Ferrata Diavolo, parkování přímo na hlavní silnici při přesunu na jih, přístupová cesta jen pár minut. Mnoho lidí zde zastavilo i jen na kaskádovitě protékající říčku. My jsme se vydali prvně špatným směrem, došli jsme k ferratě, která slouží pouze pro vojenské účely, je zde i mapka, která vás navede ke správné ferratě.
Správně je nástup pár metrů za pomníkem. My jsme pravděpodobně ale dorazili v termín, kdy buď měnili lana nebo jestli je sundali, protože byl konec sezony, kdo ví? Každopádně byla lana jen na půli cesty. Tím, že se jedná o lehkou ferratu, kde jsem neviděla žádné riziko, pokračovali jsme až na vrchol. Z ferraty je poměrně dlouhý sestup.
Protože nejde vždy vše podle plánu, s hledáním ferraty Diavolo jsme ztratili mnoho času, a tak jsme naši poslední zastávku nestihli dostatečně včas. Historické kamenné městečko Foroglio si zaslouží jistě více času. Vapadá to tu jako v pohádce, kamenné městečko doplňující o impozantní vodopád.
Parkování je za poplatek, na velkém parkovišti hned u městečka.
Ubytování v Chur
6. den – cesta domů
Verzasca Valley
Lago Ritom
Göscheneralpsee Lago di Lucerno
Lago Tremorgio
Veřejná doprava (zubačky, vlak):vlak od zubačky Pilatus k autu 374Kč, Zubačka Pilatus 3645Kč,
Vstupné: soutěska Viamala 978Kč
Benzín: průměrná spotřeba auta cca 8,5-9l/100km, najeté kilometry celkem: cca 2 200km (ze středu ČR), cena: 8155Kč
Parkoviště: u ferraty Pinut 210Kč, Parkoviště u nádraží při cestě na Pilatus (177Kč), Parkoviště v nákupním centru Flims při cestě na stezku Flem 172Kč, Parkování v Ulmu (nedaleko ubytka) 113Kč, Parkoviště Caumasee: 25Kč
celkem: 26 252Kč
celkem na osobu cca 6 563Kč:
+ strava (výdaje na stravu jsou individuální, navíc jsme si každý přivezl nějaké potraviny a vodu z Čech, proto stravu do částky nezapočítávám)
Pouze pro představu v galerii níže. Švýcarské ceny v restauracích v Zermatu, běžně ve městě, i na horách. QR kód je menu jedné z restaurací v horách pod Matterhornem.
Dobrý den,děkuji za cenné informace a mám dotaz na ceny jídla v obchodech, v restauracích, kavárnách, jestli je to únosné.Dekuji Ivana N.
Dobrý den, doplnila jsem na konec příspěvku galerii s několika ceníky 🙂 Na jedné z fotek je i QR kod horské restaurace pod Matterhorem. V obchodech jsou ceny dražší, než u nás, ale nedokážu říct o kolik – záleží s čím porovnáváte. Snad jsem aspoň trochu pomohla.