Polské Tatry + solný důl Wieliczka + Jezero Gródek/Zbiornik Wydra Jaworzo (PL)
- dovolená (prodloužená víkendovka) autem
- 3 dny (2 celé dny na túře + cesta)
- aktivní dovolená
Hraniční přechod Královec / Lubawka >> Jezero Gródek/Zbiornik Wydra Jaworzno >> Solný důl Wieliczka >> Kemp Smok >> Jezero Zakrzówek >> Jezero Morskie oko (parkoviště Łysa Polana) >> Family Kemp >> Dolina Czarna Gasienicowa + Dolina Zielona Gasienicowa >> Hraniční přechod Královec / Lubawka
- Ceníky:
- Dálniční poplatky Polsko
- Parkovné u jezera Grodek Jaworzno - 10 PLN
- Vstupné do solného dolu Wieliczka: 87 PLN/dospělý, 69 PLN dítě, 77 PLN student za lístky v polštině nebo 119 PLN/dospělý, dítě 99 PLN, student 109 PLN v angličtině (či jiném jazyce, ale ČJ není k dispozici) - ONLINE REZERVACE
- Camping Smok - 138 PLN / 2 os. + auto + stan / noc
- Parkování Velká Polana - 36 PLN /den - ODKAZ na ONLINE REZERVACI
- Family Camp 83 PLN / 2. os. + auto + stan / noc (nemá web)
- Parkování u lanovky Zakopane - 30 PLN / den
- Lanovka na Kasprowy Wierch - 79 PLN / dospělý zpáteční, 65 PLN / dospělý jednosměrná, 69 PLN /dítě zpáteční, 55 PLN /dítě jednosměrná při platbě online, na místě o 20 PLN dražší - ONLINE REZERVACE
- Vstup do NP - dospělí 8 PLN/Os./den, děti 4 PLN/den
- Související odkazy:
- Povinná výbava v Polsku
- Solný důl Wieliczka
- Jezero Gródek
- Jezero Zakrzówek
Vzhledem k tomu, že do Polska jsem zavítala zatím jen párkrát, poznatků mám jen pár, ale než tam vyrazíte na dovolenou. Určitě se hodí.
Dálnice:
Jsou pro osobní auta ve většině případech zdarma, platí se pouze ve třech úsecích a to: Dálnice A1: Rusocin – Nowa Wieś, Dálnice A2: Świecko – Lodž a Dálnice A4: Wroclaw – Kraków. Auta nad 3,5 tun platí za všechny dálnice. Platba za dálnice probíhá za pomoci mýtných bran, či aplikace v telefonu (pro řidiče kamionů). Tedy pokud máte za dálnici platit, určitě se nebojte, že byste vjeli do placeného úseku, aniž byste to věděli. V mýtné bráně lze platit v hotovosti zlotými, či kartou.
Co jste možná nevěděli ohledně polských předpisů:
Povinná výbava v autě navíc obsahuje hasicí přístroj.
Zimní pneumatiky v zimě a autolékárnička jsou pouze doporučené.
Rychlostní limity: v obci přes den 50km/h jako u nás, ale mezi 23-5 hod. 60km/h, na dálnici 140km/h
Alkohol za volantem: 0,2 ‰ – všichni řidiči
Antiradary jsou v Polsku zakázané stejně jako u nás, palubní kamery na předním okně jsou povoleny.
Kempování vs Ubytování v apartmánu
Uvažovali jsme spíše o low cost víkendovce, a tak jsem vybrala automaticky kemp. Nicméně nás překvapilo, že kemp v Krakowě vycházel na podobné peníze, jako apartmán v Zakopane, v Zakopane vyšel kemp ještě levněji. Tedy pokud máte raději pohodlí postele, v Polsku bych zvolila bez obav penzion. Za pěkné peníze seženete i moderní ubytování.
Tím navážu rovnou na ceny celkově. Že je Polsko levné je všeobecně známá věc a můžu potvrdit, že je tomu tak nejen u supermarketů a jak se ukázalo i apartmánů. Dokonce i lanovky mají za pěkné ceny a tak pokud se vám nechce šlapat pěšky nebo plánujete větší túru po vrcholcích, určitě lanovku využijte. Jen jedno velké doporučení: Objednejte si lanovku min. den předem!! Pokud si myslíte, že přijdete brzy ráno k lanovce a budete tam první, OMYL! Už před vámi bude tucet lidí, kteří vám vyberou poslední místa na dopolední odjezd lanovky 🙂 Alespoň v sezonně tomu tak je… my byly v prvních dnech sezony a málem nám to překazilo plány, protože první volná lanovka byla na 15h odpoledne a před námi stovka (beze srandy) lidí ve frontě. Stejně tak doporučuji zarezervovat předem vstupy, např. do Solného dolu Wieliczka a dalších takových míst nebo různá parkoviště.
Tím opět rovnou navážu na ONLINE platby… V Polsku je velký trend vše platit online. Což je super, můžete si to zarezervovat předem, pokud o tom ovšem předem víte 🙂 Protože když ne, ostatní vám to vyberou před nosem a vy tam můžete čekat frontu klidě od 6ti od rána a bude vám to k ničemu 🙂 Nicméně parkovné na velkých ofiko parkovištích bez internetu nepořídíte a myslete na to, že ne všude je signál. Vůbec tu není možnost platby v hotovosti/kartou v automatu, či personálu. Na parkovišti v Lysé Polaně naštěstí mysleli na to, že ne každý o rezervaci online ví, a tak poskytují zdarma wifi. Bez ní byste totiž byli ztracení, jelikož právě v tomto místě není pokrytí a tak se na svůj internet ani nepřipojíte. Ale musíte přijet až k personálu, který vás pustí do míst, kde wifi signál je dostupný, tam strávíte čas s rezervací místa (personál vás nechá pro urychlení načíst QR code s odkazem na webové stránky) a po zaplacení a obdržení QR kodu s rezervací čekáte na další personál, který vám ukáže, kde zaparkovat. Rozhodně je lepší už s QR kódem s rezervací dorazit na parkoviště. Já jsem sice o všech těch možnostech rezervace předem věděla, vše si vždy před cestou vyhledávám předem, ale mám ráda variabilitu a tak jsem se nechtěla vázat termínem rezervace a nechala to až na „TAM“, teď už bych se rozhodla jinak. Ta masa lidí hned po ránu a nemožnost zaplatit na místě mě zaskočila.
A v neposlední řadě by vás mohlo zajímat, kolik si s sebou vzít v hotovosti. Určitě bych nevyrážela s žádnou hotovostí a s eury též neuspějete. K mému údivu nebrali kartu ani v jednom ze dvou kempů, kde jsme byli, stejně tak na horských chatách berou pouze hotovost, i na parkovištích v Zakopane. Aktuálně bych to tedy shrnula tak, že co jde rezervovat předem online, lze platit online kartou, co nejde rezervovat předem online, budete pravděpodobně platit v hotovosti.
A teď už k samotným výletům.
1. den – cesta + Jezero Gródek/Zbiornik Wydra Jaworzno a solný důl Wieliczka
Vyrážely jsme kolem poledne, pokud se ale chystáte stihnout obě zastávky, doporučuji vyrazit dříve. Navigace nám ukazovala dojezd od hranic 4,5h jak vidíte v trase, v reálu nám ale cesta trvala déle, přitom jsem jela standardní rychlostí, nemám ve zvyku se loudat, ale kde přesně jsme čas nabraly, si nejsem jistá. Přes Krakow byla menší kolona, ale na cestě nám to přidalo minimálně hodinu. Tak s tím při své cestě počítejte.
Krom rezervy na cestu si nechte také rezervu na jezero Gródek/Zbiornik Wydra, pokud se tam chystáte, vyhraďte si klidně hodinu. K jezeru totiž vede pěší cesta a není to na 10 minut tam dojít. Parkovali jsme na placeném parkovišti za 10 PLN, po 18h hodině už nevybírají, ale jestli chcete stihnout solný důl, musíte sem dorazit dříve, do dolu to autem trvá ještě hodinu + počítejte nějaký čas kolem.
Níže sdílím trasu k jezeru a zpět k autu okruhem. My jsme nejprve přišly k jezeru zespod, poté jsme vyšly nahoru po schodech a prošly se ještě vrchem kolem bývalého lomu s výhledem na jezero a opět po schodech dolu a nahoru, to vyšlo na 4,2km, my jsme to zvládly za hodinu, mapy ukazují 1h20min. Pokud tuto obchůzku vrchem vynecháte, počítejte se třemi kilometry a 1h času dle map.
Dále jsme navštívili bývalý solný důl Wieliczka. Pokud jste si vytvořili online rezervaci, v budově po levé straně při vstupu do areálu, u pokladny pro výdej vstupenek si vyzvednete na základě předloženého QR kodu vstupenky, případně vstupenky pořídíte na místě. U vstupu je stan, pod kterým se řadíte dle jazyka, ve kterém prohlídka bude probíhat. Neřaďte se tam s velkým předstihem předem. Frekvence prohlídek je vysoká a tak byste mohli zabírat místo skupinkám s dřívějším časem.
Prohlídka v podzemí je dlouhá 3,5km a samotná prohlídka trvá cca 2h. (My jsme zde strávily cca 4h…restaurace, muzeum..ale o tom později) Cesta je vybetonovaná, osvětlená a hned na začátku budete scházet dlouhé dřevěné schodiště, v průběhu už si žádné dlouhé schody nevybavuji. Vzhledem k vysoké frekvenci prohlídek, je potřeba se držet své skupinky (průvodci jsou pak nevrlí, že se loudáte…no, co…dovolili focení v celém podzemí, tak to mají :-P). Ke konci trasy přijdete do podzemního obchůdku se suvenýry, tam máte několik minut rozchod a poté trasa s vaším průvodcem ještě kousek pokračuje, průvodce vás dovede do haly na konci prohlídky, kde máte opět rozchod, protože se zde nachází restaurace. Ceny jsou zde celkem přiznivé, čekala bych vyšší. Pokud se v restauraci nezdržíte, pokračujete dál kde vás zastaví pásky a rozdělení, zda budete pokračovat do muzea, či ukončíte svou návštěvu a odeberete se k východu, kde vás na povrch vyveze výtah. Pro obě varianty však dostanete opět nově přiděleného průvodce. Protože se stále pohybujete pod zemí, mohli byste zabloudit. Průvodce vás dovede k výtahu a tam už vystupujete sami. My jsme ještě pokračovaly do podzemního muzea. Z muzea si toho moc nepamatuji, nebylo mi moc dobře. Jen vím, že prohlídka trvá 40minut a nacházely se zde nalezené nerosty, či nástroje, kterými byly důlní práce prováděny. (Tady už provádí pouze polsky hovořící průvodce). Z dolu poté vystoupíte na jiném místě, než jste vcházeli, abyste se vrátili ke vstupu, musíte projít přes alej (cca 5-10min cesty).
Vzhledem k tomu, že jsme navštívili restauraci i důlní muzeum, naše návštěva trvala 3,5h. Pokud obě tyto aktivity vynecháte, stihnete to určitě za kratší dobu.
Od parkoviště ke vstupu: (parkovišť je k dispozici víc, poskytovatelé lákají už od silnice)
Od výstupu k parkovišti:
Muzeum:
Nocovali jsme v kempu Smok. Kemp nemá oficiální stránky, ale za 2 dospělé osoby, malé auto a malý jsme platily 138 PLN. Kemp byl hezky, plochy v několika úrovních, nebyla to jedna velká placka, všude rovinky, sociální zařízení čisté. Recepce byla až na vrcholu kempu, tedy projedete po silnici kempem nahoru a platíte a registrujete se až tam. I přesto, že to vypadalo jako moderní recepce, platba byla možná pouze v hotovosti.
2. den – Morskie oko
Poté jsme pokračovaly na parkoviště Lysa Polana. Jak už jsem avizovala v úvodu, doporučuji provést rezervaci na parkoviště minimálně den předem a přijet tam již s připraveným QR kodem. Platba na místě není možná. Pokud koupeno předem nemáte, pustí vás bokem na wifi, kde si parkovné zaplatíte. Jen upozorňuji, pokud nepřijedete brzy, pravděpodobně vůbec nezaparkujete. My jsme dorazily kolem 8h a parkoviště už bylo celkem plné, ještě je zde jedno parkoviště o pár metrů výš (a je posledním, kam se autem dostanete, dál musíte pěšky), ale to už bylo komplet plné. Po cestě byly ještě nějaké menší parkoviště za méně peněz nebo neplacené, ale počítejte s tím, že si o to prodloužíte svou túru.
Při vstupu do Národního parku platíte 8 PLN/os. Lze též zaplatit online. U pokladny je k dispozici QR kód pro urychlení platby. Pokud plánujete do NP vyrážet několik dní za sebou, můžete si koupit rovnou několikadenní vstup.
Ze dvou ofiko parkovišť můžete za poplatek využít koňský povoz k Morskiemu oku. Tato hlavní trasa po silnici bývá minimálně v sezónně plná lidí. Pokud vyrazíte jen k Morskiemu oku a zpět, ujdete 18,6km (9,3 km na jedné trase), převýšení 460m a dle map.cz, vám to zabere 3h.
My jsme zvolili variantu, co nejdříve zaplout mimo lidí na turistickou trasu lesem, do kopce – dolinou Roztoki, dále po kolem jezer dolinou Pieciu Stawów Polskich, pak strměji po kousek i po řetězech na Szpiglasové sedlo, kdo chce může si ještě vyjít 230m na Hrubý štít (2172m.n.m) a ze sedla pak dolů k Morskiemu oku. Téměř po celou dobu váš čekají krásné výhledy.
Od Morskieho oka jsme šly k autu zpět po asfaltce. U Morskieho oka je turistická chata, kde se můžete občerstvit, další možnost je i na cestě dolů na parkoviště.
Naše trasa viz níže v mapách:
Trasa 26,5km, převýšení 1245m, dle map jsme to měly jít 11h, my jsme to zvládly za necelých 8h i se dvěma hodinovými zastávkami (jedna půl hodinová u Wielki stav Polski a druhá hodinová u Morskieho oka), tedy čistý čas chůze 6,5h. Nicméně všechny lidi jsme předcházely, takže naše tempo asi nebylo úplně pomalé.
3. den – přes Czarny Staw na Zawrat, Swinica a přes Dolina Zielona Gasienicowa zpět
Původně jsme měly v plánu jít na vrcholcích delší trasu, k tomu už jsme měly z předchozího dne něco v nohách a k tomu mělo být opět 30 stupňů, a tak jsme se chtěly přiblížit lanovkou na Kasprowy wierch. I přesto, že jsme k lanovce dorazily brzy ráno, fronta na lanovku byla dlouhá (stovka lidí minimálně před námi) a online jízdenky na internetu, i na stojanech u lanovky ukazovaly první dostupné jízdy až v 15h nahoru, rozhodly jsme se své plány upravit a vyrazit pěšky. Opět jsme tedy při vstupu do NP zaplatily 8 PLN/os. a dál pokračovaly pěšky. Byla to moc pěkná cesta a už tam jsme se shodly, že bylo dobře, že jsme nejely lanovkou.
Prvně jsme šly po Dolinou Jaworzynka na vrchol Przełęcz między Kopami (1499 m). Tady byl hezký výhled do údolí. Dále jsme pokračovaly po , kdo by chtěl, může se osvěžit/posilnit na chatě Murowaniec. My jsme se tam stavovaly až cestou zpět, v půl sedmé večer měli ještě otevřeno (i jídlo, nejen nápoje). Poté kolem Czarneho Stawu na Zawrat, tady to bylo strmé a po řetězech, řetězy pak pokračovaly i dál ze Zawratu na Swinici, ale nebezpečně jsem si nepřišla. Jen je to taková B ferrata bez jištění, sice s řetězy, ale bez možnosti se cvaknout. Říkám to spíš pro Tatrami nepolíbené. Jinak je to stejné jako ve Slovenských Tatrách. Kdo má strach z výšek a nemá s takovou cestou zkušenosti, rozhodně nedoporučuji se sem vydávat.
Někteří lidé zde měli i helmy. Pro lepší bezpečnost, kdyby se sesunuly nějaké kameny, určitě lepší. Jiní naopak asi netušili, co je čeká a měli smrt v očích, proto jak říkám.. co přijde v pohodě mně, jiným nemusí. Takže sami zhodnoťte vaše síly a psychiku.
Ze Swinice ještě pár metrů (cca 500m) pokračovalo hroším skalnatým terénem, ale poté už se šlo pohodlně po dvou. Došly jsem na vrchol Krajná kopa a když jsme viděly ty krásy při pohledu dolů, musely jsme ta jezírka vidět zblízka a tak jsme se kousek vrátily a pokračovaly opět jinudy, než jsme měly v plánu původně a opět jsme nelitovaly. Byla to krása a s tím bočním světlem zapadajícího slunce to bylo opravdu impozantní. Trasa dolu k jezírkům a Dolinou Zielona Gasienicowa je značená jako černá. Nebojte se ale, není to stejné značení jako u sjezdovek, nemusíte se bát, nebyla nijak náročná, či nebezpečná. U chaty Murowaniec jsme pak šly kousek stejnou trasou po a na vrcholu Przełęcz między Kopami (1499 m) jsme zkusili štěstí dále po
Je to na místě vyznačeno žlutými informačními tabulkami. Dokonce i ti, kteří tam šli a mluvili s námi nám tvrdili opak, takže to lze asi lehko přehlédnout. Řekla bych, že se dá lehko zvládnout i v opačném směru (jen sházíte trasu dolů, nahoru se jde lépe) a především se budete potkávat s lidmi v opačném směru, což pro někoho nemusí být příjemné, a tak to prosím respektujte a choďte ve správném směru. Mapy.cz mají skvělou vlastnost, že vám nedovolí trasu naplánovat opačně.
Naše trasa viz níže v mapách:
Trasa 21,3km, převýšení 1521m, dle map jsme to měly jít téměř 11h24, my jsme to ušly sice za 11h, ale s tím, že jsme hodinu seděly a kochaly se u Czarneho stawu, další hodinu na Zawratu, udělaly jsme si půl hodinovou zacházku na vrchol Krajná Kopa, dalších třičtvrtě hodiny u Nizni Czerwony Stawek a další min. půl hodinu na večeři na chatě Murowaniec. tedy čistá chůze 7h 15min. Nicméně opět jsme všechny lidi předcházely, takže naše tempo asi nebylo úplně pomalé.